تبلیغات
گروه زیست شناسی ناحیه 1 کرمان

ژن درمانی گزینه ای جدید برای نقص های استخوانی

  • تاریخ : سه شنبه 21 آذر 1391
  • موضوع :
  • نظرات

ژن درمانی با استفاده از سلول های بنیادی اصلاح شده به دست آمده از بافت چربی و مغز استخوان می تواند گزینه ای جدید برای درمان صدمات شدید به اندام ها باشد.
به گزارش بنیان به نقل از ScienceDaily، ژن درمانی با استفاده از سلول های بنیادی اصلاح شده به دست آمده از بافت چربی و مغز استخوان می تواند گزینه ای جدید برای درمان صدمات شدید به اندام ها باشد. این درمان توسط Martina Hauser-Schinhan ازبخش ارتوپدی دانشگاه وین طی یک بورس تحقیقاتی در مرکز مطالعات ارتوپدی پیشرفته دانشکده پزشکی هاروارد، انجام شده است. این درمان می تواند در آینده از قطع اعضای درمعرض تهدید و یا کوتاه کردن گسترده استخوان جلوگیری کند.
این روش جدید شامل تغییر سلول های بنیادی بدن خود بیمار که ازبافت چربی یا مغز استخوان به دست آمده ، با ژن BMP-2 است که به پیشبرنده ترمیم استخوان معروف است.سلولهای بنیادی اتولوگی که از نظر ژنتیکی با BMP-2 تغییریافته و در ژل فیبرین تعبیه شده ، بین دو قسمت شکسته استخوان قرار داده می شوند. این سلول های بنیادی مانند یک نیروگاه به طور مداوم BMP-2 تولید و باعث ترمیم استخوان می شوند. Hauser-Schinhan می گوید:" ما با این روش قادربه درمان آسیب های شدیدی خواهیم بود که تنها راه درمان آن قطع عضو و یا عمل جراحی کوتاه کردن استخوان است.
او می گوید: این روش درمانی جدید درآزمایشات in vivo استفاده شده است و مطالعات بالینی آن در حال انجام است. نتایج به دست آمده تا کنون نشان دهنده بهبودی در عرض چند هفته است. حتی درشکستگی های طبیعی استخوانی ، درمان شش هفته طول می کشد. استفاده از آن حتی پس از حذف تومورهای استخوانی، که شامل برداشتن بخش های زیادی ازاستخوان است، به نظر می رسد ممکن باشد.
Hauser-Schinhan این پژوهش را در دانشگاه هاروارد بین آوریل 2011 و آوریل 2012 انجام داد.

منبع:بنیانادامه مطلب
  • نویسنده : فاطمه فقیه