تبلیغات
گروه زیست شناسی ناحیه 1 کرمان

دستاورد جدید علمی در مورد ایدز

  • تاریخ : سه شنبه 16 آبان 1391
  • موضوع :
  • نظرات

مرکز تحقیقات برنامه ایدز آفریقای جنوبی روز دوشنبه اعلام کرد که محققان این کشور موفق به کشف یک ویژگی و خصوصیت نادر از ˈاچ آی وی ˈ شده اند که می تواند سبب ایجاد ˈپادتن ˈ در بدن افراد در برابر این ویروس شود.
به گزارش ایرنا، این موسسه عنوان کرد که این پادتن و یا آنتی بادی می تواند طیف وسیعی از گونه های ˈاچ ای وی ˈ در بدن انسان را از بین برده و یا خنثی سازد

براساس گزارش این موسسه ، محققان آفریقای جنوبی موفق شده اند ، با تغییری منحصربه فرد در پوشش خارجی ویروس اچ آی وی در بدن دو زن حامل این ویروس ، یک آنتی بادی ایجاد کنند که می تواند سبب مرگ یا بی اثر کردن 88درصد از ویروس های شناخته شده اچ آی وی در سراسر جهان شود.

تیم های تحقیقاتی این موسسه در ابتدا کشف کرده بودند که دو تن از زنان در استان ˈکاوازولو ناتالˈ توانسته اند این آنتی بادی نادر را در بدن هایشان تولید کنند.

اعضای این تیم ها با بررسی و تحقیقاتی که بر روی ویروس های ˈاچ آی وی ˈ این دو زن در محیط آزمایشگاهی انجام داده اند، موفق به کشف این دستاورد علمی شده اند

ˈارون موتسوآلیدی ˈ وزیر بهداشت آفریقای جنوبی امروز دوشنبه در سخنانی با پرافتخار خواندن این دستاوردعلمی گفت: امروز، روزی بزرگ برای آفریقای جنوبی شمرده می شود.

وی افزود: در گذشته محققان آفریقای جنوبی به درک ما درباره نحوه انتقال ویروس ˈاچ آی وی ˈ از مادران مبتلا به این ویروس به فرزندانشان کمک کرده بودند و اینک آنان با تلاش علمی شان ما را به ساخت واکسن برای مقابله با این ویروس نزدیک کردند

وزیر بهداشت آفریقای جنوبی اضافه کرد: تلاش محققان و آن دو زنی که به صورت داوطلبانه ما را برای رسیدن به این دستاورد علمی کمک کرده اند ، مایه تقدیر و افتخار است.

اچ‌آی‌وی یا ˈویروس نقص ایمنی انسانیˈ ، ویروسی است که با مختل کردن کارکرد و ویران کردن گونه‌ای از یاخته‌های مسؤول ایمنی منجر به نقص دستگاه ایمنی بدن انسان می‌شود.

از زمان ورودˈاچ آی ویˈ به بدن تا بروز ایدز ممکن است بین ۶ ماه تا ده سال و یا بیش‌تر به درازا بکشد در این مدت گرچه فرد به ظاهر تندرست به نظر می‌رسد، ولی ممکن است ویروس از او به دیگران سرایت کند.

منبع:ایرناادامه مطلب
  • نویسنده : فاطمه فقیه