تبلیغات
گروه زیست شناسی ناحیه 1 کرمان

امكان درمان بیماری ایدز با سلول‌های بنیادی

  • تاریخ : چهارشنبه 6 اردیبهشت 1391
  • موضوع :
  • نظرات

دانشمندان دانشگاه 'یو سی ال ای' روشی را یافتند كه بر اساس آن به واسطه دستكاری ژنتیكی سلول‌های بنیادین انسان می‌توان سلول‌های جدیدی را برای مبارزه با ویروس اچ آی وی تولید كرد. 
به گزارش ساینس، دانشمندان سلول‌های جدید را به بدن موش‌های آلوده به ویروس 'اچ آی وی وارد و این سلول‌ها مستقیماً به بافت‌های آلوده به ویروس حمله كردند. 
این اولین باری است كه دانشمندان با دستكاری ژنتیكی موفق به ساخت نوعی سلول ایمنی شده‌اند كه ویروس اچ آی وی را درون یك بافت زنده مورد حمله قرار می‌دهد. 
دانشمندان ابتدا با ردیابی سلول‌های قاتل تی (نوعی سلول قاتل كه به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن، ویروس اچ آی وی را مورد حمله قرار می‌دهد) توانستند سلول‌های پذیرنده آن را شناسایی كنند. 
این سلول‌های پذیرنده، سلول‌های تی را برای نابودی ویروس اچی آی وی راهنمایی می‌كنند. اما مشكل كار اینجا بود كه بدن انسان تعداد بسیار كمی از سلول‌های پذیرنده را تولید می‌كند كه برای مقابله با ویروس به‌هیچ وجه كافی نیست. 
بنابراین دانشمندان سلول‌های پذیرنده را كِشت كردند و آن را به همراه سلول‌های بنیادین دستكاری شده، روی بافت غده تیموس انسان قرار دادند. سپس این بافت را به بدن موش آلوده به ویروس اچ آی وی وارد كردند تا عملكرد این سلول‌های جدید را بررسی كنند. سلول‌های مدافع جدید توانستند در مدت نسبتا كوتاهی ویروس اچ آی وی را نابود كنند. 
این تحقیقات راه را برای تولید داروهای جدید به منظور درمان بیماری ایدز هموارتر كرده است.

منبع:ایرناادامه مطلب
  • نویسنده : فاطمه فقیه