تبلیغات
گروه زیست شناسی ناحیه 1 کرمان

شكست انحصار در شرایط تحریم

  • تاریخ : چهارشنبه 6 اردیبهشت 1391
  • موضوع :
  • نظرات

هر چند تحریم های آمریكا و همپیمانانش مشكلاتی را در بخش دارو برای نیازمندان به داروهای خاص بوجود آورده اما به گفته ی مسوولان ذی ربط با تدابیر مناسب و موفقیت دانشمندان و پزشكان كشور در تولید داروهای خاص هم اینك این مشكلات به حد صفر رسیده است. 
به رغم ادعای مقام های آمریكا مبنی بر اینكه هدف تحریم های یكجانبه و غیر قانونی آنان، مردم ایران نیستند اما روشن است كه دشمنان ایران قصد داشته و دارند از طریق اعمال تحریم نظام بانكی و اقتصادی كشور به بخش های در ارتباط با حتی سلامت مردم نیز آسیب برسانند، امری كه با شكست روبرو شده است. 
بنا بر این امروز برای دشمنان ایران روشن شده كه اعمال بیش از سه دهه تحریم بر ضد مردم با هدف نا امید كردن آنان نسبت به انقلاب اسلامی نه تنها نتیجه ای در بر نداشته بلكه از یك سو هر چه بیشتر بر وفاق ملی افزوده و از سوی دیگر باعث توسعه علم و دانش بومی در تمامی عرصه ها گردیده است. 
دانشمندان ایرانی این بار در عرصه سلامت نیز خوش درخشیدند و توانستند انحصار دارویی را بشكند و به تولید هفت قلم دارو از جمله 'گلاتیرامر'(Glatiramer) برای درمان بیماری M.S دست پیدا كنند كه در روزهای آینده از آن ها رونمایی خواهد شد. 
همچنین تولید شش داروی دیگر برای درمان سرطان سینه و پروستات و نیز دردهای شدید و كمك بیهوشی ، كشور را بی نیاز از واردات آن ها كرده است . 
فنتالین (Fentanyl) ، سوفنتانیل (Sufentanil) و آلفنتانیل (Alfentanil) داروهای كمك بیهوشی و ضد درد ، دو داروی تریپتورلین ( Triptorelin) و بوسرلین ( Buserelin) برای درمان سرطان سینه و پروستات ، داروی اكتوروتاید (Octreotide) برای تنظیم آزاد شدن هورمون رشد ، داروهای یاد شده را تشكیل می دهند. 
این داروها توسط شركت ' توفیق دارو' از زیر مجموعه های شركت سرمایه گذاری دارویی تامین اجتماعی ساخته شده و موفقیت پژوهشگران این شركت در ساخت مواد اولیه و فرمولاسیون این داروها گامی در جهت كاهش واردات یكهزار و 400 میلیارد تومانی دارو از خارج كشور است كه 40 درصد مصرف دارویی ایران را تشكیل می دهد. 
در زمان حاضر هر چند حدود پنج درصد داروها (البته از نظر عددی) از خارج از كشور تامین می شود اما همین میزان كم داروی وارداتی هزینه های سنگینی را براقتصاد دارویی و از همه مهم تر بر سلامت كشور تحمیل می كند. 
در آستانه رونمایی هفت قلم داروی ساخت ایران میزگردی در خبرگزاری جمهوری اسلامی با حضور برخی از دست اندركاران ساخت این دارو ، دكتر 'فرهاد زرگری '، مدیر عامل هلدینگ دارویی تامین اجتماعی و دكتر ' مهدی رضایت'‌عضو هیات مدیره شركت سرمایه گذاری دارویی تامین اجتماعی و رییس واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد ، دكتر 'حسین عطار' مدیر عامل شركت توفیق دارو برگزار شد .


منبع:ایرناادامه مطلب
  • نویسنده : فاطمه فقیه