تبلیغات
گروه زیست شناسی ناحیه 1 کرمان

محققان آمریکایی ‍ژن های افزایش هوش را کشف کردند

  • تاریخ : شنبه 2 اردیبهشت 1391
  • موضوع :
  • نظرات

محققان
آمریکایی ‍ژن های افزایش هوش را کشف کردند


گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیای آمریکایی موفق به یافتن ‍ژن های جدیدی شدند که حجم کلی مغز را افزایش می دهد و میانگین هوش را بالا می برد.
به گزارش بنیان ، نشریه "Nature Genetics" گزارش داد محققان همچنین توانستند برخی ژن های عامل کوچک شدن مغز وابتلا به بعضی از بیماری ها نظیر آلزایمر، اسکیزوفرنی، افسردگی و زوال عقل را بیابند که نوید بخش یافتن درمان های جدیدی برای این بیماری ها و افزایش عملکرد مغز است.
این تحقیقات یکی از بزرگترین تحقیقات انجام شده روی مغز است که در جریان آن حدود 21 هزار بیماری مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند.
در این تحقیقات که تحت عنوان پرو‍‍ژه ENIGMA انجام شده است، یک تیم محققان متشکل از بیش از 200 نفر از یکصد موسسه علمی مختلف در سطح جهان شرکت داشتند.
هدف از این تحقیقات کشف ‍ژن هایی بود که قدرت مغز را برای مقاومت در برابر بیماریهای مختلف مهار می کند یا افزایش می برد.
به گزارش فارس، جستجو برای یافتن علل کوچک شدن مغز و کاهش حجم آن از دیگر اهداف این تحقیقات بود.
محققان مغز هزاران بیمار را با استفاده از جدیدترین شیوه های تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) برای آگاهی از حجم مغز آنها و کشف بخش های مربوط به حافظه بررسی کردند.
این محققان همچنین روی این بیماران آزمایش DNA انجام داد و نتایج این تحقیقات از وجود ‍ژن جدید به نام " HMGA2 " خبر داد که نقش بزرگی در تعیین حجم مغز و تاثیر بر میانگین هوش دارد.
محققان تاکید کردند که ظهور شیوه های درمانی جدیدی برای بیماریهای مختلف مغزی نزدیک است.
این محققان افزودند: صرف شناسایی یکی از ژن ها، تولید داروی جدید برای مقابله با آن و کاستن از خطر ابتلا به بیماری را آسان می کند.
آنها توصیه کردند که افراد برای داشتن مغزی سالم وعده های غذایی مناسب بخورند و ورزش کنند و تمرین های حافظه را انجام دهند.

منبع:بنیانادامه مطلب
  • نویسنده : فاطمه فقیه