تبلیغات
گروه زیست شناسی ناحیه 1 کرمان

مغز انسان شبیه سازی می‌شود/ یافتن پاسخی برای آلزایمر

مغز انسان شبیه سازی می‌شود/ یافتن پاسخی برای آلزایمر

 

اخبار فارسی

قدرت مغز انسان می‌تواند با هر ماشینی رقابت کند اما دانشمندان تصمیم دارند با استفاده از قدرتمندترین رایانه جهان اقدام به شبیه سازی مغز انسان کنند تا بتوانند به پاسخی برای بیماری‌های مغزی برسند.
به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان اعلام کرده اند که برای ساخت مغز انسان باید تمام اطلاعاتی که تاکنون درباره کارکرد اسرار آمیز آن کشف کرده اند را ترکیب کنند و آن را با کوچکترین ملکولها و سلولها روی یک نمایشگر بازتولید کنند.
اگر این اقدام نتیجه بخش باشد می تواند کشف قابل توجهی در زمینه بیماریهای عصب شناختی چون آلزایمر و پارکینسون باشد و حتی چگونگی تفکر و تصمیم گیری انسان را روشن کند.
دانشمندان امیدوارند بتوانند رایانه‌ای بسازند که کل مغز انسان را شبیه سازی کند.
این پروژه با ریاست هنری مارکرام در سوئیس و همکاری دانشمندان سراسر اروپا از جمله تراست ولکام در کمبریج انجام می شود. آنها امیدوارند که این پروژه را ظرف 12 سال تکمیل کنند.
هنری مارکرام اظهار داشت: پیچیدگی مغز با میلیاردها عصب به هم متصل درک کامل کارکرد مغز را برای عصب شناسان دشوار می سازد.
شبیه سازی مغز می تواند این کار را تسهیل کرده و به آنها این امکان را بدهد که هر کدام از ابعاد مغز را بررسی کنند.
براساس گزارش دیلی میل، این مغز قرار است در شهر دوسلدورف آلمان مستقر شود و دربرگیرنده هزاران تصویر سه بعدی خواهد بود که اطراف یک کابین سه بعدی قرار می گیرند تا دانشمندان بتوانند به صورت مجازی به بخشهای مختلف رفته و نحوه ارتباط آنها با هم را دریابند.

 

تصویرگرافیکی از کارکرد مغز

این پروژه با هدف ترکیب تمام تحقیقات عصب شناسی انجام می شود که تاکنون در سراسر جهان انجام شده است، گفته می شود که سالانه 60 هزار تحقیق علمی در این رابطه منتشر شده است.
پروژه شبیه سازی مغز با حمایت اتحادیه اروپا و با بودجه انجام می شود که اتحادیه اروپا درباره میزان آن ماه آینده تصمیم گیری می کند. این پروژه پس از اتمام می تواند برای آزمایش داروهای جدید مورد استفاده قرار بگیرد و راه را برای ساخت رباتها و رایانه های هوشمندتر باز کند.
این درحالی است که این پروژه نگرانیهای اجتناب ناپذیری درباره تبعات این اقدام و ساخت رایانه هایی ایجاد کرده که می توانند به جای خود فکر کنند. رسانه های آلمان این گروه از محققان را به گروه فرانکشتاین تعبیر کرده اند.
مارکرام اظهار داشت: این تحقیق پس از موفقیت می تواند به 2 میلیارد نفری که سالانه از برخی از انواع اختلالات مغزی رنج می برند، کمک کند.
وی افزود: درک زمین، فضا و مغز سه چالش بزرگ انسان است. ما باید آنچه را که وجه تمایز انسانها از سایر موجودات است را درک کنیم.
این گروه طی 15 سال به دقت به مطالعه و تحقیق پرداخته اند تا یک رایانه شبیه ساز از قشای اصلی مغز بسازند. آنها همچنین بخشهایی از مغز یک موش را با استفاده از یک رایانه شبیه سازی کرده اند اما شبیه سازی مغز انسان کاملا متفاوت است.
مغز ما دارای 100 میلیارد عصب است که هرکدام میلیاردها محاسبه در ثانیه انجام می دهند که به ندرت می توان آن را به یک رایانه تشبیه کرد. از این رو مغز رایانه دانشمندان باید بتواند میلیاردها میلیارد محاسبه را انجام دهد و ابر رایانه ای که این اقدام را انجام می دهد نیازمند انرژی یک نیروگاه هسته ای است. پیدا کردن راه تغذیه این ابررایانه یکی از مهمترین چالشهای محققان خواهد بود.

منبع:خبرگزاری مهر


نظر به مطلبادامه مطلب
  • نویسنده : فاطمه فقیه